10 produktów niezbędnych w każdej kuchni

Na pewno zastanawialiście się kiedyś - "Czego w mojej kuchni nigdy nie może zabraknąć?", szczególnie przy okazji kiedy gotując akurat skończyła się oliwa do sałatki lub mąka na naleśniki. Otóż są produkty, bez których trudno się obyć. Przygotowaliśmy taki kuchenny niezbędnik. Możecie go wydrukować i powiesić na lodówce, a z czasem będziecie pamiętać żeby zawsze w niej było świeże mleko, a w szafce czekał słoik miodu do posłodzenia herbaty...(czytaj artykuł poniżej)

10 produktów niezbędnych w każdej kuchni

1. Mąka

Listę otwiera podstawowy składnik wszelkich wypieków - zarówno chleba jak i słodszych specjałów. Warto mieć kilka rodzajów mąki w szafce - pszenną, orkiszową, żytnią. Zwróćcie też uwagę, aby nie zabrakło mąki z grubszego przemiału - graham lub razowej. Są zdrowsze. Wraz z pozostałymi składnikami z listy można szybko upichcić: naleśniki i babeczki. Oprócz tego mąka jest świetnym zagęstnikiem sosów, upieczecie z  niej domowe bułeczki lub pizzę.

2. Oliwa z oliwek

Nadaje się jako dodatek do sałatek, marynat do mięs oraz do smażenia. Lekko skropione nią pomidory z mozzarellą będą doskonałą przekąską podczas meczu lub spotkania ze znajomymi. Kilka kropli dodanych podczas gotowania makaronu sprawi, że wstążki nie będą się sklejać. Wiele przepisów na muffinki jest opartych na oliwie, szczególnie w wersji wytrawnej.

3. Pomidory w puszce

Każdy wie, że trzeba jeść świeże warzywa i owoce. Gdy jednak czas nagli, a rodzina domaga się ciepłego posiłku ;) z pomocą przyjdą pomidory w puszce. Są już obrane ze skórki i łatwo z nich można wyczarować zupę pomidorową z ryżem, makaron z sosem neapolitańskim lub sos na pizzę. To zdecydowania zdrowszy sposób niż gotowe sosy z dodatkami.

4. Jajka

Czy od zielononóżki, czy inne ekologiczne (nigdy z chowu klatkowego), jajko jest sprzymierzeńcem wszystkich posiłków od samego rana. Co można wyczarować z jajek, kiedy nie przychodzi do głowy nic innego? Na śniadanie: jajka na twardo do kanapek, pasta jajeczna. Na obiad: jajka są potrzebne do naleśników, wkrojone do żurku, do obtaczania kotletów. Na deser: do wypieków ciast, bab, babeczek, muffinków, lodów i ciasteczek. Na kolację: jajecznica.

5. Ryż

Również musi mieć swoje miejsce w spiżarce. Jest nieodłącznym elementem kuchni azjatyckiej. Wszelkie potrawy z patelni doskonale komponują się z ryżem. Ryż można dodawać do zup, szczególnie do pomidorowej, zrobić pudding ryżowy lub po prostu ryż z jabłkiem na ciepło posypanym cynamonem.

6. Sos sojowy

Sos sojowy tak jak ryż jest składnikiem wielu dalekowschodnich dań. Wzmacnia smak potraw. Jest słony, dzięki czemu nie trzeba już dosalać dania. Używajcie go do bulionów, zup, kurczaka po chińsku, do marynat i oczywiście do sushi (jeśli pozostałe składniki goszczą na Waszych półkach).

7. Mleko

W każdej lodówce powinno być świeże mleko. Do kakao, dla dzieci, do płatków, musli, naleśników, do kawy, puddingu ryżowego, zdrowej owsianki. Szczególnie polecamy mleko 2% - nie za tłuste i nie za chude. Ot, w sam raz.

8. Miód

Miód to słodkie zdrowie. Wybierzcie ten, którego smak wam najbardziej odpowiada. A może kilka? Miodem posłodzicie letnią herbatę, dodacie go do wody z cytryną przy przeziębieniu. Należy jednak pamiętać, aby nie traktować miodu wrzątkiem, ponieważ traci swoje dobroczynne właściwości. Miód nadaje się też do piernika i słodkich babeczek zamiast cukru. Dobrym pomysłem jest dodanie kilka kropli do musli, pod warunkiem, że nie jest sztucznie dosłodzone.

 9. Musli

Śniadanie w biegu? Musli i mleko załatwią sprawę. Dobre musli nie zawiera sztucznych słodzików, polepszaczy, a bakalie nie są chemicznie konserwowane.

10. Gorzka czekolada

Poprawiacz humoru. Czekolada jest dobra na wszystko. Poza tym można zrobić z niej czekoladowe ciasteczka, babeczki, domowe słodkie fondue, startą kosteczkę wsypać do musli. Gorzka czekolada jest zdrowsza. Wybierajcie czekolady bez lecytyny sojowej i z dużą zawartością kakao.




Komentarze