Wybieramy dobry sos sojowy

Wybieramy dobry sos sojowy

Coraz bardziej lubimy kuchnię azjatycką. Sushi, miso, shoyu, wasabi – nie są już obco brzmiącymi nazwami, a produktami, które często goszczą w naszej kuchni. Sos sojowy wypiera rodzimą maggi. I dobrze! Ale sos sosowi nie równy. Kupując sos za 5 złotych nie liczmy, że dostaniemy naturalnie fermentowany produkt, a i z tymi droższymi trzeba uważać.

Co to jest

Sos sojowy to wytwór fermentacji ziaren soi, pszenicy, wody i soli. Ziarna są mielone, a następnie mieszane z grzybem – kōji. Składniki fermentują kilka miesięcy i w wyniku zachodzących w tym czasie procesów otrzymuje się ciemną i aromatyczną ciecz. Wyróżnia się kilka rodzajów sosu sojowego ze względu na różne receptury czy region, z którego pochodzi. W Japonii to aż 6 podstawowych odmian:

  1. koikuchi shōyu – 50% ziarna soi i 50% ziarna zbóż,
  2. usukuchi shōyu – jasny, słony, krótszy czas dojrzewania,
  3. tamari – ciemny sos ze 100% soi,
  4. saishikomi shōyu – przetwarzany 2 razy, głównie do sushi,
  5. shiro shōyu – słodki, duży udział ziarna zbóż,
  6. kanro shōyu – tradycyjny produkowany w mieście Yanai.

Krótka historia

Sos sojowy pochodzi z Chin. Jego historia sięga kilku tysięcy lat. Sos sojowy miał zastąpić sól, która była dość drogą przyprawą i szybko rozprzestrzenił się na całą Azję. W XVII w. kupcy holenderscy przywieźli sos do Europy, jednak Europejczykom nie do końca wychodziła produkcja. Ponoć nie rozumieli działania grzyba – kōji ;)

Skład sosu sojowego

Współczesny, dobrej jakości sos sojowy powinien składać się z:

  1. wody
  2. soi
  3. pszenicy
  4. soli

Z takich składników produkowane są tradycyjne sosy. Ich fermentacja, dojrzewanie trwa dość długo, zatem często cena jest wysoka. Z małą buteleczkę zapłacimy od kilkunastu złotych w górę. Starczy nam jednak, przy umiarkowanym korzystaniu na około 3 miesiące.

 

Na sklepowych półkach można też znaleźć sosy sojowe, których cena zaczyna się już od 3 złotych. Są to tzw. sosy syntetyczne otrzymywane za pomocą hydrolizy. Powstają w kilka dni zamiast miesięcy – stąd ich okazyjna cena. Producentom się to opłaca, ale konsumentom już nie. Co można zatem znaleźć w tanich sosach sojowych? Zamiast soi – ekstrakt z soi, zamiast ziaren pszenicy - mąkę pszenną. Oprócz tego, dla lepszego smaku dodawany jest – wszędobylski cukier! Do tego benzoesan sodu – konserwant. Prawdziwy sos sojowy nie potrzebuje przecież żadnych konserwantów. Ciemny kolor, sztuczny sos zawdzięcza, a jakże - karmelowi (znowu cukier!) Do syntetyków dodaje się ponadto alkohol. I mamy sos za 3 złote.

Składniki sosu sojowegoDo czego stosować sos sojowy

Kiedy już wybierzemy prawdziwy sos sojowy :) możemy rozkoszować się jego smakiem na wiele sposobów. Ja używam sosu zamiast maggi. To świetny naturalny wzmacniacz smaku do wszystkich zup. Stosuję go głównie do wywaru warzywnego. Dodaję też kilka kropel do wszelkich dań typu: ryż po chińsku, kurczak na patelni, sos słodko-kwaśny, dania obiadowe z mleczkiem kokosowym. Ponadto sos sojowy jest świetny do marynat – mięsnych i rybnych, do sałatek i wiadomo do maczania sushi :)

KUP EKOLOGICZNY SOS SOJOWY W NASZYM SKLEPIE :) KLIK

Smacznego!


Pin It


Komentarze

  • / czwartek, 2020-10-01 13:56
    Alkohol wymieniony w składzie sosu nie jest do niego dodawany. Jest wynikiem naturalnej fermentacji soi i pszenicy. Już doprecyzowaliśmy informację przy produkcie. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.
  • / środa, 2020-09-30 15:30
    Link przekierowuje do sosu, który w składzie ma niechciany alkohol :(
  • / wtorek, 2014-12-30 20:50
    ANIU JASNY SOS SOJOWY MA JASNY KOLOR POZDRAWIAM
  • / poniedziałek, 2014-07-28 16:18
    Aniu, sos jasny dojrzewa krócej i stąd jego nazwa. Jest mniej gesty od w pełni dojrzałego sosu i najlepiej nadaje się do przyprawiania już gotowych posiłków. W buteleczce na sklepowej półce nie rozróżnimy go od ciemnego, dlatego powinien mieć wyraźnie zaznaczone na etykiecie, że jest to jasny sos :) pozdrawiamy!
  • / wtorek, 2014-07-22 14:50
    WŁĄSNIE WRACAM ZE SKLEPU , CHCIAŁAM KUPIC JASNY SOS SOJOWY.MOJE PYTANIE BRZMI JAKI KILOR MA JASNY SOS SOJOWY? CZY JAK NA ETYKIECIE NIE JEST NAPISANE COEMNY SOS SOJOWY TZN.ZE TO JEST WŁASNIE JASNY??
    DZIĘKUJE.
  • / czwartek, 2014-02-06 19:31
    Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytanie.
  • / wtorek, 2014-02-04 22:18
    Na przykład ten https://ekoj.pl/produkt/135/sos-sojowy-shoyu-bio-250ml-lima.html ;)
  • / wtorek, 2014-02-04 21:02
    Hej a możesz podać nazwy tych zdrowych sosów sojowych. ?
  • / niedziela, 2014-01-26 09:16
    Dobry sos sojowy nie wymaga konserwantów. Jest w nim tyle soli, że żadne życie nie ma prawa się w nim rozwinąć.
  • / czwartek, 2013-08-08 23:55
    Helen, dlatego trzeba czytać etykiety. Dobry producent nie używa soi modyfikowanej genetycznie. Znaczek liścia - certyfikat ekologiczny jest gwarancją, że nie znajdziesz w nim GMO.
  • / środa, 2013-08-07 10:52
    do WegAnki - zastanów się co jadasz na co dzień!!!a jeżeli chodzi o alkohol to jest chyba najstarszym i najzdrowszym środkiem konserwującym!!!!
  • / środa, 2013-08-07 10:48
    a co z naszą maggi? kiedyś była robiona na bazie lubczyku! a teraz same E !!! a sos sojowy , no jak się spieprzy swojskie wyroby to trzeba to czymś zastąpić!!! tylko pamiętajcie, że 99 procent soi to jest GMO i też nie wiem czy to takie zdrowe!!!
  • / poniedziałek, 2013-07-22 17:23
    Pamietajcie, ze sos sojowy byl produkowany kiedys z wody morskiej. Musi byc slony. Te co maja mniej soli to jeszcze gorsze dziadostwo
  • / środa, 2012-08-22 11:50
    :)
  • / wtorek, 2012-08-21 01:40
    Dzięki za odpowiedź!
  • / poniedziałek, 2012-08-20 22:09
    Te tradycyjne sosy nie zawierają alkoholu. Wielu producentów jednak dodaje alkohol, bo działa konserwująco. Nie są to duże ilości, więc jest okej :) Podejrzewam, że sosy tylko z dodatkiem alkoholu są albo rozcieńczone, albo nie były wystarczająco długo fermentowane – ale niestety nie znalazłam więcej informacji na ten temat :)
  • / niedziela, 2012-08-19 23:13
    A co z alkoholem? W moim jest alkohol, ale reszta w porządku.