Witaj szkoło, czyli zdrowe menu pierwszoklasisty

Witaj szkoło, czyli zdrowe menu pierwszoklasisty

Odpowiedni sposób odżywiania jest podstawą prawidłowego rozwoju człowieka, dlatego należy szczególnie dbać o dostarczenie niezbędnych składników odżywczych wraz z pożywieniem. Ma to ogromny wpływ na m.in. rozwój układu kostnego, nerwowego, poprawia odporność organizmu, czy zapobiega chorobom zębów. W okresie dzieciństwa nabiera się odpowiednich nawyków żywieniowych, które zostają zapamietane na całe życie i owocują w późniejszych latach. W tym wieku dziecko intensywnie zużywa energię rozwijając się fizycznie i umysłowo. Bardzo ważna jest jakość spożywanych produktów oraz ich różnorodność. Dzieci, które spożywają urozmaicone posiłki mają lepszą pamięć i możliwość koncentracji, są bardziej sprawne fizycznie i pełne energii.

W żywieniu dzieci powinno się zaprzestać podawania im słodkich napojów gazowanych, które wnoszą do jadłospisu niepotrzebny cukier oraz mogą utrudniać wchłanianie się składników odżywczych. Wszelkie dania gotowe, chipsy, paluszki, krakersy czy słodycze też nie są wskazane. Cukier może wpływać na brak apetytu, a nadmiar „białej” mąki czy soli w jadłospisie mogą przyczyniać się do powstawania chorób, tj. cukrzyca czy nadciśnienie. Często zdarza się, że rodzice podają swoim dzieciom na drugie śniadanie słodkie rogale i batoniki, ponieważ nie mają czasu na zakupy i przygotowanie drugiego śniadania do szkoły. Niestety nie zdają sobie sprawy z tego, że takim codziennym postępowaniem mogą szkodzić dla swojej pociechy. W sytuacji kiedy dajemy dziecku pieniądze na zakup posiłku w szkole, przeważnie jego wybór pada na łakocie czy tłuste „przysmaki”. Duże znaczenie ma dostępność produktów, które dziecko może nabyć w kiosku szkolnym i na szczęście coraz częściej takie sklepiki oferują świeżo przygotowane kanapki, warzywa pokrojone w słupki czy owoce a niektóre władze szkoły zabraniają nawet sprzedaży niezdrowych przekąsek i słodzonych napojów na terenie swoich placówek.

I ŚNIADANIEZamiast niezdrowych słodyczy podaj dziecku owoce

  1. Płatki owsiane z miodem, orzechami włoskimi i malinami
  2. Herbata owocowa (np. z dzikiej róży)

II ŚNIADANIE   (posiłek w szkole)

  1. Bułka grahamka z masłem, piersią kurczaka pieczoną, sałata i pomidorem
  2. Kilka rzodkiewek
  3. Jabłko 1szt.
  4. Sok pomarańczowy

OBIAD

  1. Zupa pomidorowa z ryżem
  2. Dorsz pieczony z warzywami (cukinia, por, marchew, papryka)
  3. Ziemniaki z koperkiem
  4. Surówka z kapusty białej
  5. Sok ze świeżych buraków, marchwi i jabłek

PODWIECZOREK

  1. Jogurt naturalny z płatkami orkiszowymi i migdałami
  2. Banan

KOLACJA

  1. Pieczywo żytnie
  2. Pasta z soczewicy z pomidorami i nasionami słonecznika
  3. Szynka drobiowa
  4. Kiełki lucerny
  5. Herbata zielona

 

Katarzyna Koneczna

 Dietetyk Katarzyna KonecznaAbsolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji na kierunku Dietetyka. Od pięciu lat pracuję również w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu na stanowisku Dietetyka. Moja codzienna praca z wybitnymi specjalistami pozwala mi nabyć jakże cennego ogromnego doświadczenia. Uzyskałam także dyplom specjalisty Psychologii Żywienia. Dziedzina ta zainteresowała mnie ponieważ coraz więcej współczesnych badań wykazuje, że błędy żywieniowe jakie popełniamy wiążą się bezpośrednio ze stanem umysłu i zależne są od psychiki ludzkiej. Pracuję także poprzez stronę internetową dietetycyonline.pl co pozwala mi na dodatkowy kontakt z pacjentami bez wychodzenia z domu. Jeżeli macie Państwo problem związany z żywieniem lub chorobę dietozależną czy nurtują Państwa jakieś pytania, zapraszam! koneczna.katarzyna@wp.pl


Pin It


Komentarze