Powrót do przeszłości – czyli domowy wypiek chleba
Zapytajcie rodziców czy pamiętają jak smakuje prawdziwy chleb i w jaki sposób był pieczony. Mama opowiadała mi, że raz w tygodniu cała rodzina jechała do babki, która piekła chleb na liściach chrzanowych. Potem jedli ten chleb z samym masłem – tak był dobry.
Teraz nie potrzebujemy specjalnego pieca żeby mieć własny chleb. Możemy kupić maszynę do wypieku chleba, która ma nawet funkcję ustawiania pieczenia na rano. Dzięki niej budzi nas zapach świeżego bochenka. Ale największą frajdę sprawia wypiek chleba w piekarniku, w zwykłej formie. Chleb to wdzięczny materiał do kulinarnych wariacji. Do mieszanki można wrzucić przyprawy, zioła, bakalie, ziarna, a nawet … ogórka kiszonego.
Metody wypieku
Istnieją dwie podstawowe metody wypieku chleba – na drożdżach i na zakwasie. Wypiek chleba na drożdżach jest szybszy i łatwiejszy. Można powiedzieć jednoetapowy. Wystarczy połączyć wszystkie składniki, nie ma konieczności pilnowania ciasta. Cały proces trwa około 2 godzin. Wypiek chleba na zakwasie wymaga nieco wprawnej ręki i więcej czasu. Sprawia natomiast wiele przyjemności, gdy się uda. Cała zabawa zaczyna się od zaczynu z zakwasu ;) Zakwas to mieszanka wody i mąki, w której hodujemy dzikie drożdże. Zaczyn to z kolei zakwas z ciepłą wodą, który musimy sfermentować.
Wybór mąki
Jak zdecydujemy się już na metodę produkcji domowego chleba, przychodzi czas na następną, fundamentalną w kwestii chleba decyzję – wybór rodzaju mąki, na przykład:
- pszenna
- żytnia
- orkisz
- czy kamut
(można dodawać do mąki podstawowej inne rodzaje mąki – kukurydzianą, gryczaną, z amarantusa, owsianą itd.)
Ale to jeszcze nie koniec. Gdy wybierzemy rodzaj mąki, trzeba zdecydować się na jej typ. Tak, każdy je zna, lecz nie wszyscy wiedzą, że im wyższy typ (np. 2000) tym mąka jest mniej przetworzona, mniej zmielona i jednocześnie zawiera więcej wartościowych składników. W mące białej najwartościowsze składniki są odrzutem i trafiają do karm dla zwierząt wiejskich. Jeśli zależy nam na puszystym chlebie, wybierzmy typ 750 – to mąka chlebowa. Gdy chcemy otrzymać wartościowy i sycący wypiek, sprawdzi się graham (typ 1850) lub razowa (typ 2000).
Na koniec polecam gotowe mieszanki do wypieku chleba. Są o tyle pomocne, że zawierają już gotowe proporcje odpowiednich mąk.
Komentarze