Mleko dla niemowląt – podstawy

Mleko dla niemowląt – podstawy

Czym jest mleko modyfikowane?

Najprościej ujmując to zmodyfikowane pod kątem potrzeb żywieniowych dzieci, mleko krowie. Kiedy mama decyduje się na przejście na mleko modyfikowane lub od początku musi nim karmić maluszka, mleko krowie nie jest w stanie zapewnić dziecku odpowiedniej dawki niezbędnych składników odżywczych. Innych składników w mleku jest natomiast za dużo (potas, sód), które mogłyby za bardzo obciążyć delikatne nerki i wątrobę maluszka. Mleko dla niemowląt jest tak zmodyfikowane, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników.

Mleko pierwsze

Mleko pierwsze, inaczej zwane początkowym przeznaczone jest dla tych niemowląt, które nie mogą być karmione pożywieniem matki od pierwszych chwil życia. Skład takiego mleka jest maksymalnie zbliżony do mleka matki, które zapewni zbilansowaną dietę dziecka. Takie mleko stosuje się z reguły do około 6-go miesiąca życia. W podjęciu decyzji o stosowaniu i w wyborze odpowiedniego mleka najlepiej zwrócić się do swojego pediatry. Wspólnie z wami dobierze najwłaściwszy rodzaj mleka.

Mleko następne

Po 6 miesiącu życia, kiedy posiłki dla niemowląt stają się bardziej zróżnicowane, można zacząć stosować mleko następne. Różni się głównie tym od mleka pierwszego, że zawiera sycący kleik – ryżowy lub kukurydziany. Mleka następne również różnią się między sobą. Na półkach zauważymy, że jedne mają cyferkę 2, inne 3. Trójki z reguły można zacząć stosować około 8 miesiąca życia. Różnią się składem dostosowanym do wieku, a co za tym idzie innych potrzeb dziecka.

Co wybrać?

Poradzić się pediatry. To podstawa przy ingerowaniu w dietę tak bezbronnego organizmu. Możemy jednak zasugerować wybór mleka, które pochodzi z ekologicznych gospodarstw np. mleko Holle. Wtedy mamy gwarancję, że krowy, z którego wyprodukowano modyfikowane mleko, pasły się na czystych pastwiskach i nie były sztucznie dokarmiane na przykład genetycznie modyfikowaną paszą.

mleko pierwsze i mleko następne


Pin It


Komentarze

 • / czwartek, 2017-10-19 16:55
  Ja też sie podpisuję pod Holle! Świetne mleko, widac, że producenci naprawde się postarali i stworzyli mleko dla delikatnych dzieci. Polecam!
 • / niedziela, 2015-11-15 23:29
  jak dla mnie tylko Holle z mlek pierwszych i w sumie nastepnych też. swietnie tolerowane, wydajne i nie powodujace kolek. dziecko rosnie jak na drożdzach ;)
 • / środa, 2013-08-14 17:40
  Mleko organiczne jest najlepsze.
 • / wtorek, 2012-07-03 15:01
  O! fajnie :) to muszę koniecznie zajrzeć na Twojego bloga :)
 • / niedziela, 2012-07-01 23:50
  nie jest łatwo dobrać mleko. Długo karmiłam piersią. Teraz czasem sama robię mleko roślinne np migdałowe ;]