Dieta dla wzmocnienia układu krążenia

Dieta dla wzmocnienia układu krążenia

Warzywa i owoce zapewniają organizmowi dowóz składników, które regulują procesy metaboliczne ustroju, a więc m.in. są to: witamina C, K, B, B2, E i prowitamina A, dostarczają również pektyn, które pod względem żywieniowym stanowią jedną z frakcji rozpuszczalnego włókna pokarmowego, dalej celulozę, która z punktu dietetycznego jest pożądana ze względu na pobudzanie ruchów perystaltycznych jelit. Zielone warzywa to bogate źródło folianów, które pośrednio zapobiegają budowie blaszki miażdżycowej. Szerokie spectrum folianów znajdziemy w: brokułach, brukselce, szpinaku, kapuście włoskiej, szparagach, sałacie, pełnych ziarnach zbóż, roślinach strączkowych ( m.in. groch, fasola), owocach cytrusowych, wątrobie, drożdżach.

Ciekawostką, o której warto wspomnieć jest „francuski paradoks”. Czy to możliwe, by Francuzi, przy tak tłustej diecie, nie cierpieli w takim stopniu jak pozostałe narody na choroby związane z układem krążenia? – Tak, możliwe! Zawdzięczają to polifenolom zawartym w winie, zwłaszcza czerwonym. Należą do nich: flawonoidy, lignany kumaryny itd. Polifenole są antyoksydantami, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Wino pite przez Francuzów w większych ilościach działa dobroczynnie na układ krążenia. Szczególnie pozytywne działanie zawdzięcza się jednemu składnikowi wina, którym jest resweratrolfrancuski paradoks. Zdrowotne działanie przypisuje się winu tylko w przypadku regularnego i umiarkowanego spożycia (kobiety 20g , mężczyźni 40g czystego alkoholu dziennie). Resweratrol wykazuje działanie kardioprotekcyjne, dzięki któremu zapobiega incydentom niedokrwiennym, zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, posiada zatem właściwości ochronne w stosunku do śródbłonka naczyniowego, działa przeciwmiażdżycowo, hamuje utlenianie LDL i agregację płytek krwi.

Przykładowa dieta w profilaktyce ukladu krążenia

I śniadanie:     

  1. Chleb graham z miękką margaryną
  2. Polędwica drobiowa
  3. Sałatka z pomidora, ogórka i cebuli z niewielką ilością oliwy z oliwek (lub oleju rzepakowego)
  4. Kawa z mlekiem 1,5% tł. (bez cukru)

II śniadanie:   

  1. Chleb razowy z miękką margaryną z serem twarogowym chudym i papryką
  2. Sałatka owocowa: z jabłka, kiwi, mandarynki z kiełkami zbóż

Obiad:            

  1. Krem brokułowy z brązowym ryżem

II danie: kasza gryczana z gulaszem drobiowym

  1. Kapusta kiszona z niewielką ilością oliwy z oliwek (lub oleju rzepakowego)

Podwieczorek:

  1. Jogurt naturalny z dodatkiem owoców jagodowych
  2. Ciasteczka z otrębami owsianymi

Kolacja:          

  1. Pieczywo pełnoziarniste z margaryną miękką
  2. Łosoś wędzony
  3. Ogórek surowy
  4. Rzodkiewka
  5. Herbata bez cukru

 

Agnieszka Straburzyńska

Absolwentka kierunku Dietetyka na Poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, po szeregu praktyk zawodowych m.in. w Powiatowym Szpitalu w Jarocinie na oddziałach: dziecięcym, chirurgii żeńskiej, chirurgii męskiej, oddziale wewnętrznym, Centrum Sportowym ART SPA, Domu Dziecka, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sekcji Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku w Lesznie oraz licznych poradniach prywatnych. Wolontariuszka w Fundacji „Dobrze, że jesteś”, by wspierać ludzi dotkniętych chorobą krwi   i szpiku kostnego, mobilizować rodziny do wzajemnej pomocy, po to, by z godnością stawić czoła chorobie. Uczestniczka II Konferencji Naukowej Żywienie, Zdrowie i Choroby we Wrocławiu oraz Konferencji Naukowej Żywienie i Suplementacja w Sportach Wytrzymałościowych w Poznaniu. Bywalczyni forum poświęconych tematom onkologii. Ukończone badania do pracy licencjackiej pod tytułem „Możliwości dietoterapeutyczne otrąb żytnich i wpływ związków bioaktywnych w nich zawartych na gospodarkę hormonalną kobiet”. W trakcie studiów drugiego stopnia Dietetyka na Wydziele Nauk o Żywności i Żywieniu w Poznaniu. Obecnym tematem badań do pracy magistesrkiej jest „Wpływ terapii fitoestrogenowej na regulację poziomu homocysteiny, podatność na choroby sercowo-naczyniowe oraz analiza dietoterapii w zależności od genetycznego uwarunkowania”. Szczególnie zainteresowana możliwościami dieteterapeutycznymi w regulacji gospodarki hormonalnej kobiet (nowotwory), zaburzeń krążenia oraz podczas intensywnego wysiłku fizycznego.  agnieszka.straburzynska@gmail.com


Pin It


Komentarze