Dieta dla aktywnego nastolatka

Dieta dla aktywnego nastolatka

W okresie dorastania nie powinno się zapominać o I  i II śniadaniu, na które składać powinny się produkty: pieczywo ciemne, wieloziarniste (bogate w błonnik), wędliny chude, twarożek, owoce sezonowe, jogurt, kefir czy maślanka.  Pierwsze i drugie śniadanie powinny być pożywne, są one bowiem startem i dobrym początkiem dnia. W menu dla nastolatka nie powinno zabraknąć tłuszczów roślinnych. Zawarte w olejach wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe biorą udział między innymi w procesach wzrostu. Dzieci w wieku szkolnym oprócz masła mogą przyswajać margaryny miękkie, o małej zawartości izomerów trans. Ważna jest w diecie ilość warzyw bogatych w β-karoten (marchew, pomidor, dynia, sałata, fasolka szparagowa, szpinak, groszek zielony).

Przykładowa dieta dla aktywnego nastolatka:

I śniadanie:     

  1. Kubek ciepłego mleka / Jogurt naturalny
  2. Pieczywo graham z masłem i polędwicą na sałacie
  3. Papryka czerwona
  4. Jabłko

II śniadanie:   

  1. Pieczywo chrupkie / pieczywo wieloziarniste
  2. Ser twarogowy ze szczypiorkiem i rzodkiewką
  3. Sok owocowy ze świeżych owocow (jednodniowe soki)

Obiad:           

  1. Zupa pomidorowa czysta
  2. Kurczak gotowany
  3. Kalafior z wody
  4. Ziemniak
  5. Kompot jabłkowy / śliwkowy

Podwieczorek:

  1. Jogurt natualny z dodatkiem malin lub koktajl owocowy (przygotowany z mleka 0,5-1,5 % tłuszczu).

Kolacja:          

  1. Jajko gotowane na twardo z dodatkiem szczypiorku
  2. Surówka ze świeżych warzyw: zielona sałata, rzodkiewka, pomidor, ogórek zielony
  3. Pieczywo wieloziarniste
  4. Kefir

 

Agnieszka Straburzyńska

Absolwentka kierunku Dietetyka na Poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, po szeregu praktyk zawodowych m.in. w Powiatowym Szpitalu w Jarocinie na oddziałach: dziecięcym, chirurgii żeńskiej, chirurgii męskiej, oddziale wewnętrznym, Centrum Sportowym ART SPA, Domu Dziecka, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sekcji Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku w Lesznie oraz licznych poradniach prywatnych. Wolontariuszka w Fundacji „Dobrze, że jesteś”, by wspierać ludzi dotkniętych chorobą krwi   i szpiku kostnego, mobilizować rodziny do wzajemnej pomocy, po to, by z godnością stawić czoła chorobie. Uczestniczka II Konferencji Naukowej Żywienie, Zdrowie i Choroby we Wrocławiu oraz Konferencji Naukowej Żywienie i Suplementacja w Sportach Wytrzymałościowych w Poznaniu. Bywalczyni forum poświęconych tematom onkologii. Ukończone badania do pracy licencjackiej pod tytułem „Możliwości dietoterapeutyczne otrąb żytnich i wpływ związków bioaktywnych w nich zawartych na gospodarkę hormonalną kobiet”. W trakcie studiów drugiego stopnia Dietetyka na Wydziele Nauk o Żywności i Żywieniu w Poznaniu. Obecnym tematem badań do pracy magistesrkiej jest „Wpływ terapii fitoestrogenowej na regulację poziomu homocysteiny, podatność na choroby sercowo-naczyniowe oraz analiza dietoterapii w zależności od genetycznego uwarunkowania”. Szczególnie zainteresowana możliwościami dieteterapeutycznymi w regulacji gospodarki hormonalnej kobiet (nowotwory), zaburzeń krążenia oraz podczas intensywnego wysiłku fizycznego.  agnieszka.straburzynska@gmail.com


Pin It


Komentarze

  • / wtorek, 2017-08-15 11:13
    Ludzie w młodym wieku potrzebują mnóstwo energii do działania. Chcą też dobrze wyglądać (tak jak każdy) i szczególnie uwydatnia się tu presja otoczenia. Warto komponować dietę w sposób zrównoważony. Owsianka z owocami i nasionami chia będzie doskonałym śniadaniem, a enegetyczne kulki mocy z kakao można zabrać do szkoły. :)