Zaadoptuj rzekę!

Zaadoptuj rzekę!

Jeśli chcesz pokazać innym Twoją ukochaną rzekę, miejsce, gdzie często spędzasz nad nią czas, weź udział w konkursie Rzeka Roku Klubu Gaja! A może znasz ciekawą opowieść związaną z wybraną rzeką, a jednocześnie z historią lokalnej społeczności lub pojedynczego człowieka – także możesz wziąć udział w tym konkursie. Szukamy ludzi, którzy kochają swoje rzeki i znają ich cudowne tajemnice! Szukamy rzek, które przyciągają i mobilizują do działania.

Zgłoszenia do Rzeki Roku - nowego ogólnopolskiego konkursu -  Klub Gaja przyjmuje do 3 czerwca. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia na http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/konkursy/rzeka-roku i krótko uzasadnić swój wniosek. Jeśli propozycja znajdzie się w finale konkursu to pozna ją cała Polska, ponieważ wybór laureata odbędzie się poprzez głosowanie internetowe na stronie www.zaadoptujrzeke.pl we wrześniu.

Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć, na przykład, osoby indywidualne, organizacje społeczne, samorządy, rady gminne i sołeckie, instytucje publiczne i prywatne, firmy, placówki oświatowe i kulturalne, wszyscy, dla których rzeki są ważne.

To pierwszy tego typu konkurs w Polsce. Chcemy przybliżać rzeki, miejsca i historie z nimi związane, pokazać ile fajnych rzeczy można zrobić nad wodą. W ten sposób rzeka przestaje być anonimowa, nieprzyjazna, staje się rozpoznawalna. Ludzie kojarzą ją z przyjemnymi emocjami, chętniej odwiedzają, a dzięki temu zaczynają czuwać nad tym by utrzymywać tam czystość i porządek - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Pierwsze zgłoszenia do konkursu nadesłano z województwa śląskiego. Propozycja Urzędu Miejskiego w Jaworznie to malowniczy fragment rzeki Białej Przemszy na terenie użytku ekologicznego „Zakola Białej  Przemszy”. Obszar cechuje się wysokimi walorami krajobrazowymi, ze względu na zachowane, zbliżone do naturalnego, meandrujące koryto rzeki. Do konkursu nadeszło także zgłoszenie od mieszkanki Lipowej, która opisuje potok Zimnik w Dolinie Zimnika w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. Dno doliny porastają lasy łęgowe.  Indywidualne zgłoszenie nadeszło także z Wisły. Dotyczy rzeki Wisły i projektu Mostu Pokoju i Pojednania. Autor zgłoszenia pisze: „Marzy mi się, aby most stanął w centrum Wisły (…) Widziałbym też podłogę tego domu ze szkła,  tak  by pod nogami  zwiedzających przesuwał się wartki nurt rzeki, symbolizując upływający czas i przemijanie.” Rzekę Parsętę w Ząbrowie w gminie Gościno (woj. zachodniopomorskie) zgłosiła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Gościnie. Rzeka jest cennym centrum życia turystycznego, głównie poprzez spływy kajakowe; miejscem spotkań miłośników zimowej kąpieli – morsów oraz miejscem ogólnopolskich zawodów wędkarskich Salmo Parsęty.

Z regulaminem konkursu można zapoznać się na http://www.zaadoptujrzeke.pl/cms/uploads/rzeka%20roku/regulamin-konkurs-rzeka-roku-13-14.pdf.

Konkurs Rzeka Roku to nowy element programu Zaadoptuj rzekę, prowadzonego przez Klub Gaja, od 2005 r. Dzięki niemu ponad 900 fragmentów polskich rzek, potoków, jezior, stawów znalazło swoich społecznych opiekunów, którzy podjęły się rzeczywistych działań na rzecz środowiska naturalnego.

Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej.

Plakat Rzeka Roku

 


Pin It


Komentarze