F jak Figi

F jak Figi

F jak Figi...

A dokładnie mówiąc, to owoce figowca pospolitego, nazywane figami. Spożywane głównie w postaci suszonych owoców oraz jako dodatki do jogurtów, płatków śniadaniowych i wielu innych. Mają kształt gruszkowaty i można je spożywać na surowo, jak i po przetworzeniu.

Figi zawierają duże ilości cukru, witaminy B,C, PP, sole mineralne, karoten, potas, wapń, magnez, cynk i fosfor. Poza tym posiadają dużą ilość błonnika.

Figi właściwości

Jedną z największych zalet fig jest to, że zawierają bardzo dużo wapnia, 100g zawiera tyle wapnia, co szklanka mleka. Tym samym jest świetną alternatywą dla osób nietolerujących laktozy, dzieci, osób starszych, matek karmiących, czy po prostu dla tych, co nie przypadają za mlekiem.

Działają wspomagająco przy przeziębieniach, stanach zapalnych, wrzodach żołądka, czy przy anemii. Figi gotowane w mleku mają właściwości antybakteryjne i mogą być stosowane wspomagająco przy bólu gardła oraz kaszlu.

Suszone figi są również doskonałym afrodyzjakiem, poprawią popęd seksualny i wytrzymałość, w końcu nie bez powodu były symbolem płodności. Oprócz suszonych fig, które można najczęściej spotkać, warto również zapoznać się z sokiem z fig. Sok z fig zawiera flawonoidy i polifenole, które są skuteczne w walce z wolnymi rodnikami, a także działają wspomagająco przy leczeniu nowotworów. Warto pić sok z fig, ponieważ wzmacnia naczynia wieńcowe oraz serce. Z kolei nalewka łagodzi duszności przy astmie.

Jak jeść figi?

Figi w kuchni są owocem uniwersalnym, można je dodawać do najróżniejszych rodzajów potraw, nie tylko jako bakalie, ale i dodatek do mięs. Z fig można przyrządzić kompoty, konfitury lub dżemy. Bardzo smaczne są z serkiem mascarpone.

Figowiec uprawiany jest w krajach o klimacie tropikalnych lub subtropikalnym, występuje jako roślina uprawna, ale także i dzika. W starożytności owoc ten był jednym z elementów codziennej diety. W Polsce spożywane są głównie suszone owoce, dostępne cały rok w sklepach. Pamiętajmy, żeby zawsze zwracać uwagę, w jakim sklepie kupujemy. Najllepsze figi nie mają konserwantów i są uprawiane ekologicznie.

Sprawdź ekologiczne figi z dostawą do domu:

  • Bio Planet
  • Wysyłka w 24h
    • EKOLOGICZNE
150g
80,40 zł / 1kg
12,06
0
  • Bio Planet
  • Wysyłka w 24h
    • EKOLOGICZNE
400g
72,15 zł / 1kg
28,86
0

 


Pin It


Komentarze