Świat na talerzu - festiwal filmów dokumentalnych

Świat na talerzu - festiwal filmów dokumentalnych

Dzięki współpracy Klubu Gaja z Polską Zieloną Siecią festiwal „Świat na talerzu” dotarł do Bielska-Białej. 16 i 17 listopada Galeria Bielska BWA stanie się miejscem edukacji na temat najważniejszych wyzwań żywnościowych współczesnego świata oraz współzależności między krajami globalnej Północy i globalnego Południa.

Autorzy prezentowanych dokumentów obnażają mechanizmy rządzące światową gospodarką i ekonomią. Pierwszy pokaz (w piątek, 16 listopada) poprzedzi warsztat Michała Wolnego (Towarzystwo dla Natury i Człowieka) o „Sprawiedliwym handlu” (Fair trade) - międzynarodowym ruchu na rzecz rozwoju Trzeciego Świata poprzez tworzenie niezależnego systemu handlowego w zgodzie z naczelną zasadą ekonomii społecznej, która uznaje, że człowiek jest ważniejszy od zysku.

Bloki filmowe wzbogacono dyskusjami. 16 listopada z udziałem dr hab. prof. Piotra Skubały (Uniwersytet Śląski) i Agnieszki Grzybek (Zieloni 2004)  na temat wpływu zmian klimatu na sytuację żywnościową na świecie. 17 listopada o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na sytuację żywnościową i stan środowiska dyskutować będą Jacek Bożek (Klub Gaja) i Marek Nowak (Państwowa Inspekcja Handlowa w Katowicach).

Wieczorem 17 listopada zostanie zaprezentowany kolektyw „Food not Bombs", który od roku prowadzi… uliczną kuchnię społeczną w Bielsku-Białej. W ten dzień do Galerii Bielskiej BWA można będzie przynieść własnoręcznie przygotowane wegetariańskie potrawy i wspólnie pobiesiadować przy rytmach muzyki reggae.

Więcej na temat festiwalu znajdziecie na stronie:

http://globalnepoludnie.pl/Festiwal-SWIAT-NA-TALERZU-w

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!


Pin It


Komentarze