Zdrowe włosy i mocne paznokcie

Mam 30 lat. Moje paznokcie stały się łamliwe a włosy matowe. Odżywki stosowane zewnętrznie pomagają doraźnie, ale chciałabym cieszyć się mocnymi paznokciami i lśniącymi włosami bez żadnych lakierów i tym podobnych.

Agnieszka Straburzyńska: Regularnie serwuj swojemu organizmowi witaminy od wewnątrz, a bez trudu będziesz mogła mieć zdrowe, lśniące włosy i mocne paznokcie. Ich stan świadczy o ogólnym zdrowiu, a w głównej mierze zależy od Twojej diety i możliwych w niej niedoborów witamin.

Włosy zbudowane są z białka, którym jest keratyna, minerałów, wody oraz odpowiednich tłuszczów, dlatego też należy zapewnić im podaż wymienionych składników. Produkty obfitujące w białko to m.in.: nasiona roślin strączkowych, ryby, ziarna zbóż, kiełki, chude mięso np.drób, mleko i jego przetwory. Warto sięgać po warzywa, takie jak cebula, marchew, czosnek, zielone warzywa liściaste, ogórki oraz kiełki, ponieważ bogate są w krzemionkę, która ma pozytywny wpływ na zdrowy i piękny wygląd naszych włosów.

Kondycja włosów zależy od:

  • trybu życia, również stresu,
  • odżywiania,
  • wieku,
  • czynników atmosferycznych.

Zniszczone, łamliwe paznokcie mogą świadczyć o zaburzeniu równowagi w organizmie. Najważniejszym elementem wpływającym na stan paznokci jest dieta. Paznokcie podobnie jak włosy zbudowane są z keratyny, różnych minerałów, związków siarki, wapnia, potasu, selenu oraz innych śladowych pierwiastków, dlatego należy ich dostarczyć wraz z pożywieniem, jeśli chcesz, by były mocne i zdrowe. Dietę uzupełniać należy też produktami bogatymi w witaminy z grupy B, cynk oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Krzemionka i wapń są składnikami, które równie dobrze wpływają na kondycję paznokci, dlatego poleca się picie herbaty ze skrzypu około trzech razy dziennie.

Warto wspomnieć o produktach bogatych w aminokwasy siarkowe, które powinny znajdować się w codziennym jadłospisie: czosnek, rzeżucha, cebula, soja, jajka, fasola, pełnoziarniste produkty zbożowe, chrzan.

Pamiętajmy! Farmakoterapia i suplementacja nie zastąpią natualnych składników żywności, których przyswajalność jest znacznie wyższa. „Jesteś tym, co jesz”.

Dieta dla zdrowych włosów

Agnieszka Straburzyńska

Absolwentka kierunku Dietetyka na Poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, po szeregu praktyk zawodowych m.in. w Powiatowym Szpitalu w Jarocinie na oddziałach: dziecięcym, chirurgii żeńskiej, chirurgii męskiej, oddziale wewnętrznym, Centrum Sportowym ART SPA, Domu Dziecka, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sekcji Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku w Lesznie oraz licznych poradniach prywatnych. Wolontariuszka w Fundacji „Dobrze, że jesteś”, by wspierać ludzi dotkniętych chorobą krwi   i szpiku kostnego, mobilizować rodziny do wzajemnej pomocy, po to, by z godnością stawić czoła chorobie. Uczestniczka II Konferencji Naukowej Żywienie, Zdrowie i Choroby we Wrocławiu oraz Konferencji Naukowej Żywienie i Suplementacja w Sportach Wytrzymałościowych w Poznaniu. Bywalczyni forum poświęconych tematom onkologii. Ukończone badania do pracy licencjackiej pod tytułem „Możliwości dietoterapeutyczne otrąb żytnich i wpływ związków bioaktywnych w nich zawartych na gospodarkę hormonalną kobiet”. W trakcie studiów drugiego stopnia Dietetyka na Wydziele Nauk o Żywności i Żywieniu w Poznaniu. Obecnym tematem badań do pracy magistesrkiej jest „Wpływ terapii fitoestrogenowej na regulację poziomu homocysteiny, podatność na choroby sercowo-naczyniowe oraz analiza dietoterapii w zależności od genetycznego uwarunkowania”. Szczególnie zainteresowana możliwościami dieteterapeutycznymi w regulacji gospodarki hormonalnej kobiet (nowotwory), zaburzeń krążenia oraz podczas intensywnego wysiłku fizycznego.  agnieszka.straburzynska@gmail.com




Komentarze